FS10R06VE3BOMA1
Contact Now
FS10R06VE3BOMA1
Category : Discrete Semiconductor Products Transistors IGBTs IGBT Modules
Current - Collector (Ic) (Max) : 16 A
Product Status : Obsolete
Mounting Type : Chassis Mount
Package : Tray
Series : -
Package / Case : Module
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic : 2V @ 15V, 10A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) : 600 V
Supplier Device Package : Module
Mfr : Infineon Technologies
Operating Temperature : -40°C ~ 150°C
Current - Collector Cutoff (Max) : 1 mA
IGBT Type : -
Power - Max : 50 W
Input : Standard
Input Capacitance (Cies) @ Vce : 550 pF @ 25 V
Configuration : Three Phase Inverter
NTC Thermistor : No
Base Product Number : FS10R06
Description : IGBT MODULE 600V 16A 50W
Contact Now
IGBT Module Three Phase Inverter 600 V 16 A 50 W Chassis Mount Module