FF225R12MS4BOSA1
Contact Now
FF225R12MS4BOSA1
Category : Discrete Semiconductor Products Transistors IGBTs IGBT Modules
Current - Collector (Ic) (Max) : 275 A
Product Status : Active
Mounting Type : Chassis Mount
Package : Tray
Series : -
Package / Case : Module
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic : 3.7V @ 15V, 225A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) : 1200 V
Supplier Device Package : Module
Mfr : Infineon Technologies
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C
Current - Collector Cutoff (Max) : 5 mA
IGBT Type : -
Power - Max : 1450 W
Input : Standard
Input Capacitance (Cies) @ Vce : 15 nF @ 25 V
Configuration : 2 Independent
NTC Thermistor : Yes
Base Product Number : FF225R12
Description : IGBT MOD 1200V 275A 1450W
Contact Now
IGBT Module 2 Independent 1200 V 275 A 1450 W Chassis Mount Module