TMS320VC5502GZZ300
Contact Now
TMS320VC5502GZZ300
Category : Integrated Circuits (ICs) Embedded DSP (Digital Signal Processors)
Type : Fixed Point
Product Status : Obsolete
On-Chip RAM : 80kB
Mounting Type : Surface Mount
Package : Tube
Series : TMS320C55x
Clock Rate : 300MHz
Voltage - I/O : 3.30V
Supplier Device Package : 201-BGA MICROSTAR (15x15)
Mfr : Texas Instruments
Operating Temperature : -40°C ~ 85°C (TC)
Package / Case : 201-LFBGA
Interface : Host Interface, I²C, McBSP, UART
Voltage - Core : 1.26V