MSC8151SAG1000B
Category : Integrated Circuits (ICs) Embedded DSP (Digital Signal Processors)
Type : SC3850 Single Core
Product Status : Obsolete
On-Chip RAM : 576kB
Mounting Type : Surface Mount
Package : Tray
Series : StarCore
Clock Rate : 1GHz
Voltage - I/O : 2.50V
Supplier Device Package : 783-FCPBGA (29x29)
Mfr : NXP USA Inc.
Operating Temperature : 0°C ~ 105°C (TJ)
Package / Case : 783-BBGA, FCBGA
Interface : Ethernet, I²C, PCI, RGMII, Serial RapidIO, SGMII, SPI, UART/USART
Voltage - Core : 1.00V