F18107SDK600
Contact Now
F18107SDK600
Category : Discrete Semiconductor Products Thyristors SCRs - Modules
Product Status : Not For New Designs
Mounting Type : Chassis Mount
Package : Bulk
Voltage - Off State : 600 V
Series : F18
Mfr : Sensata-Crydom
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) : 3 V
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C (TJ)
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) : 150 mA
Structure : Series Connection - All SCRs
Package / Case : Module
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) : 2250A @ 60Hz
Base Product Number : F18107
Number of SCRs, Diodes : 2 SCRs
Description : MODULE SCR/DIODE 105A 240VAC
Contact Now
SCR Module 600 V Series Connection - All SCRs Chassis Mount Module