ACS770ECB-200B-PFF-T
Contact Now
ACS770ECB-200B-PFF-T
Category : Sensors, Transducers Current Sensors
Polarization : Bidirectional
Operating Temperature : -40°C ~ 85°C
Package / Case : 5-CB Formed Leads, PFF
Accuracy : ±0.6%
Sensor Type : Hall Effect, Open Loop
Current - Supply (Max) : 15mA
Number of Channels : 1
Current - Sensing : 200A
Response Time : 4.6µs
Package : Tube
Product Status : Active
Mounting Type : Through Hole
Series : ACS770
Sensitivity : 10mV/A
Linearity : ±1%
Supplier Device Package : 5-CB Module
Mfr : Allegro MicroSystems
Frequency : DC ~ 120kHz
Voltage - Supply : 5V
Base Product Number : ACS770
Description : SENSOR CURRENT HALL 200A AC/DC
Contact Now
Current Sensor 200A 1 Channel Hall Effect, Open Loop Bidirectional 5-CB Formed Leads, PFF