LT3650EDD-4.2#TRPBF
Contact Now
LT3650EDD-4.2#TRPBF
Category : Integrated Circuits (ICs) Power Management (PMIC) Battery Chargers
Product Status : Active
Current - Charging : Constant - Programmable
Mounting Type : Surface Mount
Package : Tape & Reel (TR)
Series : -
Fault Protection : Over Temperature
Number of Cells : 1
Supplier Device Package : 12-DFN (3x3)
Battery Pack Voltage : 4.2V
Mfr : Analog Devices Inc.
Programmable Features : Timer
Battery Chemistry : Lithium Ion/Polymer
Package / Case : 12-WFDFN Exposed Pad
Interface : -
Charge Current - Max : 2A
Operating Temperature : -40°C ~ 85°C (TA)
Voltage - Supply (Max) : 32V