AAT3783AIRN-4.2-T1
Contact Now
AAT3783AIRN-4.2-T1
Category : Integrated Circuits (ICs) Power Management (PMIC) Battery Chargers
Product Status : Obsolete
Current - Charging : Constant - Programmable
Mounting Type : Surface Mount
Package : Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel®
Series : BatteryManager™
Fault Protection : Over Current, Over Temperature, Over Voltage, Short Circuit
Number of Cells : 1
Supplier Device Package : 16-TDFN (3x4)
Battery Pack Voltage : 4.2V
Mfr : Skyworks Solutions Inc.
Programmable Features : Current
Battery Chemistry : Lithium Ion/Polymer
Package / Case : 16-PowerWFDFN
Interface : USB
Charge Current - Max : 1A
Operating Temperature : -40°C ~ 85°C (TA)
Voltage - Supply (Max) : 7.5V